wtorek, 18 grudnia 2012

"Ostatnie życzenie" Andrzeja Sapkowskiego


           

 Ostatnio przeczytałam bardzo interesującą książkę. Był to zbiór opowiadań Andrzeja Sapkowskiego pod tytułem „Ostatnie życzenie”, stanowiący wstęp do cyklu o wiedźminie Geralcie. Został wydany przez Niezależną Oficynę Wydawniczą NOWA w 1993 roku, a wydanie drugie w roku 2003. Składał się z historii przewodniej „Głos rozsądku”, która została przerwana innymi. Niektóre z opowieści ukazały się wcześniej w czasopiśmie „Fantastyka”.
          Akcja powieści toczy się w średniowieczu, głównie w miastach i wsiach, które przejazdem odwiedza wiedźmin. Niektóre z wydarzeń mają miejsce na zamku. Inne w świątyni bogini Melitele. Głównym bohaterem jest wiedźmin Geralt.
         Dzięki autorowi dowiadujemy się jak wygląda wiedźmiński fach. Zabiera nas do fantastycznego świata, przepełnionego fascynującymi stworzeniami. Pokazuje w jaki sposób funkcjonuje tamtejsze życie. Odkrywa przed nami tragiczny los córki króla Foltesta, która umiera wkrótce po narodzeniu. Przedstawia również obraz przyjaźni między Geraltem, a bardem Jaskrem.
            Andrzej Sapkowski uchyla także rąbka tajemnicy na temat spotkania Geralta z jego prawdziwa miłością – czarodziejką Yennefer. Również w tej części  znajdujemy  jeden z najpiękniejszych cytatów odnośnie tego uczucia. Tom „Ostatnie życzenie” kończy się wizją śmierci głównego bohatera.
          Styl pisania Andrzeja Sapkowskiego jest niepowtarzalny. Stworzony przez niego świat wciąga już od pierwszej strony i nawet po zamknięciu książki nie pozwala o sobie zapomnieć. Sapkowski nie boi się wzniosłych słów. Do tego dochodzi ironiczny humor, który często pojawia się w dialogach i zabawa frazeologizmami. Czerpiąc garściami z mitologii i baśni, autor pokazuje jednocześnie zwykłe ludzkie problemy i moralne dylematy.
           Między innymi od książki fantastycznej Andrzeja Sapkowskiego rozpoczęła się moja przygoda z tym gatunkiem. To jedna z takich książek, do której się powraca.   Autor tego zbioru opowiadań jest absolutnym geniuszem. Myślę, że każdy zwolennik tego gatunku powinien przeczytać tę książkę. Na pewno jest ona godna polecenia.

Myosotis

1 komentarz: