sobota, 22 grudnia 2012

Spotkanie z Panem Rafałem Kosikiem.







Działający od października  szkolny Klub Miłośników Literatury Fantasy "Repton" doczekał się wspólnego zdjęcia z Panem Rafałem Kosikiem; otrzymaliśmy autografy, dedykacje w książkach oraz podpis pod naszym szkolnym logo. 


 









W piątek 7 grudnia mieliśmy możliwość spotkania z autorem książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, panem Rafałem Kosikiem. Pisarzem z gatunku science-fiction. Rafał Kosik jest autorem serii dla dzieci i młodzieży 10 książek „Felix, Net i Nika” oraz dla starszych czytelników „Vertical”, „Mars” , „Kameleon” oraz licznych zbiór opowiadań, m.in. „Obywatel, który się zawiesił”,
   Pan Rafał jest pracoholikiem, co wiele razy powtarzał. Kiedy skończy pisać jedną część zaraz zabiera się za kolejną, chociaż planował odpocząć, gdyż pomysły same mu od razu przychodzą do głowy. Czy to podczas urlopu w górach, czy podczas wyjazdu do Nowego Jorku. Opowiadał nam, jak to zamiast zwiedzać to piękne miasto, chciał siedzieć i pisać kolejne przygody. Wiele pomysłów bierze z tego co go otacza, czego doświadcza. Główni bohaterowie są całkowicie wymyśleni przez autora, imiona tak dobrał tak aby nie było dzieci, które miały by nieprzyjemności z powodu podobieństw w szkole. Dlatego Feliks, jego bohater jest przez x na końcu co sam zaznacza, kiedy się przedstawia- FELIX. Jedyną prawdziwą postacią jest pies autora, Caban, w książce i w filmie. Każda z książek tworzy osobne opowieści, z wyjątkiem 9 i 10 części gdzie pan Rafał się rozpisał jak mówi jego żona- redaktorka , wydawca i menadżer.
  Rafał Kosik nie tylko pisze książki, ale je również opracowuje graficznie; projekt, ilustracje oraz okładka są jego dziełem.
   W pierwszej części Felixa, Neta i Niki oraz Gangu Niewidzialnych Ludzi Kosik o głównych bohaterach pisał „dzieci.” Po pewnym czasie wprowadził jednak poprawki i pisał
o nich przyjaciele, ponieważ trzynastolatkowi to już młodsza młodzież.
28 września odbyła się premiera sfilmowanej części "Felixa, Neta i Niki oraz Teoretycznie Możliwej Katastrofy”. Opowiada ona o przygodach przyjaciół w Milo. Pierwowzorem tego miejsca jest latarnia morska Stilo wraz z okalającym ją lasem. Pan Rafał również wykorzystał
Władysławowo i Łebę w swoich opowiadaniach.
„Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”, a także „Teoretycznie Możliwa Katastrofa” są to książki roku 2005 nominowane przez IBBY. Książka „Felix, Net i Nika oraz Pałac snów” otrzymała nominację ksiązki roku 2007 Polskiej Sekcji IBBY.  „Felix, Net im Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności” otrzymała nagrodę Mały Dong „Dziecięcy Bestseller roku 2007” przyznawanej przez Polską Sekcję IBBY.
Wspólne zdjęcie uczniów z gimnazjum oraz ze szkoły średniej zakończyło nasze spotkanie.
 
                                                                         Anna Kaleta

wtorek, 18 grudnia 2012

„Zwiadowcy Ruiny Gorlanu” - Johna Flanagan





Książka Johna Flanagan „Zwiadowcy Ruiny Gorlanu” zafascynowała mnie piękną okładką, na której znajduje się tytuł napisany interesującą czcionką, łucznicze strzały i jeden ze zwiadowców. Najprawdopodobniej główny bohater o imieniu Will.
Młody Will jest sierotą, który niczego tak w życiu nie pragnie, jak zostać rycerzem. Kiedy jednak nadchodzi dzień, w którym mistrzowie szkół wybierają czeladników, zostaje odrzucony jako osoba zbyt małego wzrostu. O ile jednak nie nadaje się na rycerza ani poskramiacza koni (druga profesja jaką chciał  wybrać), zainteresowanie niewysoką osobą Willa wykazuje tajemniczy Halt, członek jeszcze bardziej tajemniczej grupy Zwiadowców. Przynależność do nich okazuje się czymś całkowicie innym niż to, czego Will się spodziewał i to czego pragnął, ale w czasach, kiedy nad Królestwem gromadzą się ciemne chmury, a upiory wojny czają się tuż za rogiem, będzie mógł udowodnić, ile jest wart i rozsławić swoje imię. Jego na początku złośliwy współlokator z sierocińca Horace, z którym często się bił, później zostaje jego przyjacielem.
Powieść ta jest niewiarygodnie wciągająca, nie sposób się od niej oderwać, nie brak także momentów od których włosy dęba stają. Czcionka jaką książka została napisana nie męczy oczu, jest przyjemna dzięki czemu szybko się czyta. Tom 1 jest super, lecz następne są jeszcze lepsze. Lekturę polecam czytelnikom  literatury fantasy oraz  osobom lubiącym niebezpieczeństwa, ceniącym odwagę oraz przyjaźń.

 LOLLEK











"Ostatnie życzenie" Andrzeja Sapkowskiego


           

 Ostatnio przeczytałam bardzo interesującą książkę. Był to zbiór opowiadań Andrzeja Sapkowskiego pod tytułem „Ostatnie życzenie”, stanowiący wstęp do cyklu o wiedźminie Geralcie. Został wydany przez Niezależną Oficynę Wydawniczą NOWA w 1993 roku, a wydanie drugie w roku 2003. Składał się z historii przewodniej „Głos rozsądku”, która została przerwana innymi. Niektóre z opowieści ukazały się wcześniej w czasopiśmie „Fantastyka”.
          Akcja powieści toczy się w średniowieczu, głównie w miastach i wsiach, które przejazdem odwiedza wiedźmin. Niektóre z wydarzeń mają miejsce na zamku. Inne w świątyni bogini Melitele. Głównym bohaterem jest wiedźmin Geralt.
         Dzięki autorowi dowiadujemy się jak wygląda wiedźmiński fach. Zabiera nas do fantastycznego świata, przepełnionego fascynującymi stworzeniami. Pokazuje w jaki sposób funkcjonuje tamtejsze życie. Odkrywa przed nami tragiczny los córki króla Foltesta, która umiera wkrótce po narodzeniu. Przedstawia również obraz przyjaźni między Geraltem, a bardem Jaskrem.
            Andrzej Sapkowski uchyla także rąbka tajemnicy na temat spotkania Geralta z jego prawdziwa miłością – czarodziejką Yennefer. Również w tej części  znajdujemy  jeden z najpiękniejszych cytatów odnośnie tego uczucia. Tom „Ostatnie życzenie” kończy się wizją śmierci głównego bohatera.
          Styl pisania Andrzeja Sapkowskiego jest niepowtarzalny. Stworzony przez niego świat wciąga już od pierwszej strony i nawet po zamknięciu książki nie pozwala o sobie zapomnieć. Sapkowski nie boi się wzniosłych słów. Do tego dochodzi ironiczny humor, który często pojawia się w dialogach i zabawa frazeologizmami. Czerpiąc garściami z mitologii i baśni, autor pokazuje jednocześnie zwykłe ludzkie problemy i moralne dylematy.
           Między innymi od książki fantastycznej Andrzeja Sapkowskiego rozpoczęła się moja przygoda z tym gatunkiem. To jedna z takich książek, do której się powraca.   Autor tego zbioru opowiadań jest absolutnym geniuszem. Myślę, że każdy zwolennik tego gatunku powinien przeczytać tę książkę. Na pewno jest ona godna polecenia.

Myosotis